Projekt Ľudskoprávny multiplikátor
- Domov
- Projekt Ľudskoprávny multiplikátor
MVO PROXIMA* venuje téme ochrany ľudských práv a slobôd venuje od svojho vzniku.
V roku 2022 sme v Košickom kraji aj vďaka dotácii z Ministerstva spravodlivosti realizovali projekt „Ľudskoprávny multiplikátor,“ ktorého hlavným zámerom bolo posilniť presadzovanie základných práv a slobôd, predchádzať radikalizácii a extrémizmu mládeže, rozvíjať špecifické kompetencie zraniteľných cieľových skupín, a tým predchádzať rozmanitým formám diskriminácie znevýhodnených osôb.
V rámci projektu boli vyškolení 5 multiplikátori vzdelávania v oblasti ľudských práv. Realizované boli kultúrno-osvetové akcie a aktivity neformálneho vzdelávania pre rozvoj kompetencií detí a mládeže, vrátane cieľových skupín ohrozených diskrimináciou.
Škola ľudských práv sa uskutočnila v našom kultúrno-vzdelávacom centre na Hlavnej 569 v Nálepkove a v ZŠ Gelnica. V Nálepkove boli rozvíjané kompetencie detí a mládeže marginalizovanej rómskej komunity tak, aby dokázali uplatňovať svoje ľudské práva a tiež aby dokázali vnímať práva iných osôb. Vzhľadom na špecifické potreby cieľovej skupiny bola osobitná pozornosť venovaná rozvoju komunikačných zručností a tímovej spolupráci.
V Základnej škole Gelnica bolo ľudsko-právne vzdelávanie realizované v školských resp. v rovesníckych kolektívoch a okrem iného pomohlo v scitlivovaní účastníkov voči potrebám spolužiakov ohrozených sociálnym vylúčením a diskrimináciou (z dôvodov etnickej príslušnosti, sociálno-ekonomického postavenia, výchovy v náhradných formách rodinnej starostlivosti, zdravotného stavu, problémov učenia…).
Neformálne a zážitkové vzdelávanie s ľudsko-právnou tematikou sa uskutočnilo aj v Spojenej škole na Opatovskej ceste v Košiciach, kde boli do vzdelávania zapojení stredoškoláci vrátane študentov so zdravotným znevýhodnením a špecifickými poruchami učenia.
V kultúrnovzdelávacom centre v Nálepkove a v ZŠ Gelnica boli inštalované výstavy fotografii s tematikou dodržiavania ľudských práv vo svete spojené s besedou.
Vytvorené boli ľudskoprávne metodiky neformálneho vzdelávania zohľadňujúce špecifické potreby zapojených cieľových skupín.
MVO PROXIMA* využije získané skúseností a kontakty pri práci s cieľovými skupinami mládeže a pracovníkov s mládežou v oblasti boja proti všetkým formám diskriminácie a pri rozvíjaní vedomostí a zručností a hodnôt akceptácie rozličných kultúrnych identít.